DODATKOWE ZAJĘCIA KOORDYNACYJNE-OGÓLNOROZWOJOWE (JUDO)

Na okres zimowy planujemy wprowadzić dodatkowe odpłatne zajęcia koordynacyjne - ogólnorozwojowe (JUDO ) - uważamy za niezbędne. Warunkiem jest zebranie odpowiedniej ilości chętnych. Ćwiczenia odbywałyby się raz w tygodniu na sali gimnastycznej. Koszt uzależniony jest od ilości chętnych, myślę, że nie większy niż 20zł miesięcznie od zawodnika. Proszę o rozpatrzenie propozycji i decyzję co do uczestnictwa syna w zajęciach. Na potwierdzenie smsem czekam do trzeciego listopada.

Od zdolności koordynacyjnych w dużej mierze zależy pomyślne nauczanie nowych oraz doskonalenie poznanych już umiejętności, mają znaczny wpływ na ekonomikę ruchu oraz właściwe wykorzystanie zasobów energetycznych piłkarzy w trakcie treningów oraz zawodów. Również na podstawie zmian poziomu wybranych zdolności koordynacyjnych można oceniać efektywność wykorzystania złożonych środków i metod treningowych itd. Jest rzeczą oczywistą ,iż zdolności koordynacyjne decydują o łatwości przyswajania techniki ruchu, a w połączeniu z podstawowymi zdolnościami energetycznymi warunkują wysoki poziom sportowy.

Zajęcia koordynacyjne - ogólnorozwojowe (JUDO )- Rozwój koordynacyjnych zdolności motorycznych pozwala na przyswojenie coraz to trudniejszych zadań ruchowych . W procesie nauczania elementów techniki piłkarskiej ważne jest stałe powiększanie potencjału koordynacyjnego piłkarzy. Koordynacja i technika są bowiem w ścisłej zależności proporcjonalnej : wyższy poziom koordynacji pozwala opanować coraz trudniejsze elementy techniczne. Trening koordynacyjny stwarza warunki ku temu , by trening był zabawą. Trening koordynacji jako podstawa dla szkolenia techniki jest bazą wspierania talentów. Wiek 7-12 lat to okres w którym najłatwiej o rozwój i poprawę koordynacji. Ze zdolności koordynacyjnych najważniejsze dla piłki nożnej są:

1) zdolność sprzężenia ruchów - w koordynacyjnie złożonych elementach techniki piłkarskiej, zdolność ta odgrywa dominującą rolę, gdzie organizacja częściowa ruchów musi uwzględniać współudział przyboru -jakim jest piłka, z równoczesną kontrolą zachowania się przeciwnika i współpartnerów gry.

2) zdolność szybkiej reakcji - wyznacznikami tej zdolności jest czas reakcji oraz szybkość działania zaangażowanych mięśni. Elementy walki sportowej w piłce nożnej wymagają szybkiej i skutecznej reakcji, w których dominująca rola przypada na przetwarzaniu informacji płynących z różnych sygnałów (przede wszystkim optycznych)

3)zdolność różnicowania - wysoka dokładność i ekonomia ruchów np. uderzenie piłki na określoną odległość, utrzymanie odpowiedniego tempa i rytmu biegu, ułożenie ciała do wykonywania zwodu itp.

4)zdolność orientacji przestrzennej-umożliwia określenie pozycji ciała w przestrzeni I w czasie (ruchu) względem pola działania( boisko, bramki itp.)

5) zdolność rytmicznego wykonywania ruchów ,ułatwiająca zmianę tempa biegu w zależności od potrzeb, regulowanie rytmu gry itp.

6)zdolność równowagi, potrzebna przy ciągłych zmianach kierunku biegu, przy atakowaniu ciałem przeciwnika itp.